Hovězí žebra alá Pepato.eu

Když na mě dnes manželka zaútočila že zítra vařím já a že v mrazáku již nějakou dobu zavazí hovězí žebra hned jsem si vzpomněl na blog pepato.eu a nechal se inspirovat receptem na hovězí žebra pečená přes noc. Půjde již o druhý pokus.

Jak jsem zmínil hovězí žebra máme ještě z loňské dodávky vyzrálého hovězího masa z firmy ecoproduct. Tady bych si dovolil zmínit že tzv. suché zrání hovězího masa je velice prospěšný postup. Maso zraje v půlích nebo čtvrtích při 0 °C po dobu minimálně 14 dnů. Protože mi trvalo nějakou dobu než jsem našel zdroj vyzrálého masa tak jsem se zjímal jak to ve skutečnosti probíhá a našel jsem i postupy dosahující suchého zrání v délce 60ti dnů. Maso takto ztratí až polovinu své hmotnosti. Částečně ztrátou vlhkosti, ale také ořezem svrchních vrstev masa. Je tak zřejmé že jeho cena v porovnání s masem včera poraženým, které není problém v českých supermarket nakoupit, je poněkud vyšší, ale nikoliv dvojnásobná jak by to vycházelo čistě matematicky. Raději ani nedomýšlet ekonomické pozadí supermarketů.

Nebudu zde popisovat recept jako takový, ale jen odlišnosti. První zádrhel totiž nastal v bodě kdy jsem četl instrukci „necháme dva dny marinovat“. No jo, ale ona je sobota večer a zítra bude potřeba něco pojíst nejspíše v době přenosu Velké ceny Bahrajnu. A jestliže nebudeme přes noc péct, ale teprve marinovat tak budu muset upravit postup pečení. Určitě to bude škoda, protože už víme jak chutnají konfitované kachní stehna při 80 °C, ale nedá se nic dělat tentokrát budem muset víc přiložit pod kotel. Počítám tedy marinování přes noc. V marinádě je ocet a ten to urychlí. A pečení pak 6 hodin při 130 °C. Ona stejně ta naše trouba tak trochu kecá, ale zvolení kombinace teploty a času by měla zaručit dostatečný výsledek. Konec konců to maso je tak pěkný žeby se dalo snad sníst i syrové přestože je to obyčejné žebro.

Hovězí žebro

Hovězí žebro

 

Hovězí žebro v marinádě

Hovězí žebro v marinádě

Nedělní ráno nás přivítalo přívětivým počasím. Takže bylo zřejmé že se vydáme před plánovaným obědem na kolo. Dlouho jsem v posteli neotálel vědom si že delší příprav žeber bude jen ku prospěchu věci. Místo osoušení jsem zvolil lehké obalení v mouce.

Žebra obalená v mouce

Žebra obalená v mouce

Jak je vidět z obrázku doplnil jsem cibuli a mrkev ještě o řapíkatý celer. Je to pro mně poměrně nová surovina. Doma jsme ho nepoužívali vůbec. Ale je to škoda protože nádherně voní. Opekl jsme na pánvičce a dal do trouby na 130 °C. Počítal jsem že se budou v troubě vyhřívat nějakých 6 hodin. Venku bylo ale tak krásně že jsme se vrátili až po sedmi hodinách. Než jsme odjeli,tušil jsem že se zdržíme, tak jsme teplotu stáhla na 100 °C. Tím chci říct, že vaření není nějaká exaktní věda. Stupeň sem a stupeň tam. Hodinku víc nebo míň. Z toho plyne není se potřeba stresovat a je možné si přizpůsobit podmínky ke svým potřebám.

Hotová hovězí žebra

Hotová hovězí žebra

Bašta to byla náramná. Měl jsem trochu obavy z kyselé chuti, takže jsem octem poměrně šetřil. Bajvočko jsem do toho investoval lžíci balsamikového octa. Má hezčí barvu a sázel jsem na to že více obarví žebra do hněda. S čím ještě pořád zápasím je konzistence šťávy. Představoval bych si že bude trošku hustější. Přestože jak mi bylo porazeno jsem do ní zamíchal plátek vychlazeného másla tak je hodně řídká. Ale chuťově vynikající takže to beru jen jako drobnou pihu na kráse. Na talířku zůstala jen čisťounká kostička, která se z masíčka vyloupla úplně sama. Už se těšíme na repeté.

 

Chytří nakupují společně! - www.geal.cz

Označeno s: , , ,
Označeno v Recepty
Jeden komentář “Hovězí žebra alá Pepato.eu
  1. Marcelina napsal:

    Žebra byla přímo famózní zážitek pro chuťové buňky. Doporučuji 🙂

Napsat komentář